воскресенье, 24 апреля 2016 г.

Листування електронною поштою схоже на звичайне. Проте на кожному з етапів використовуються комп’ютерні пристрої, мережі та комп’ютерні програми. Для електронного листування потрібно мати електронну скриньку для листів. Електронна скринька має електронну адресу — так само, як ви маєте поштову адресу свого місця проживання.
При звичайному листуванні спершу необхідно підготувати лист, по­класти його в конверт, зазначити адресу отримувача листа та адресу відправника. При електронному листуванні це роблять за допомогою спеціальної програми. Написаного листа зазвичай опускають у пошто­ву скриньку, а електронний лист відправляють на поштовий сервер, що забезпечує надсилання всіх листів за відповідною адресою. Звичайні листи надходять до поштової скриньки адресата. Електронний лист приймається на той поштовий сервер, де адресат має свій обліковий запис. Для доступу до електронної поштової скриньки необхідно мати логін — ім’я користувача та пароль, які схожі на ключ до поштової скриньки, до якої поштар вкидає листа. Лист пишеться мовою, зро­зумілою адресату. А в конверт можна вкласти фотографії, листівки, малюнки, інші документи. Аналогічно приєднують різні файли до електронного листа.
Поштовий сервер — це комп’ютер і відповідне програмне забез­печення, за допомогою якого підтримується робота електронної пошти.
Найпростішим способом отримання власної електронної поштової скриньки є використання одного з безкоштовних поштових серверів, наприклад:
українських: mail.ukr.net, webmail.meta.ua, mail.oboz.ua, таіі.і.иа, mail.bigmir.net;
міжнародних: hotmail.com, mail.yahoo.com, gmail.com.
Електронне листування має свої переваги й недоліки порівняно зі звичайною поштою. Його перевагами є висока швидкість передаван­ня повідомлень — з материка на материк лист доходить за секунди, відносно невисока вартість послуг, обмін повідомленнями з кореспон­дентами у зручний час тощо. Недоліками є неможливість пересилання оригіналів офіційних документів із підписом і печаткою; можливість перехоплення поштового повідомлення іншою особою, імовірність отримання шкідливих програм з електронним листом тощо.

Як створюється адреса електронної пошти?
Адреса електронної пошти складається із двох частин, розділених символом @. Цей символ часто називають «ет», «а_комерційне», «со­бака» тощо.
Перша частина адреси — це ім’я поштової скриньки користувача, а друга — ім’я поштового сервера, на якому розташована поштова скринька.
<ім’я_поштової_скриньки_користувача>@
< ім’я_поштового_сервера>
Наприклад:
ШгіІ@і.иа
Ім’я поштової скриньки має бути унікальним, тобто не повторювати­ся на обраному поштовому сервері. Використання пропусків, розділо­вих знаків і символів кирилиці в електронній адресі не допускається. Якщо необхідно відокремити в адресі поштової скриньки прізвище від імені або ініціалів, можна використовувати символ підкреслювання «_» або крапку «.». Останнім часом на кожному поштовому сервері встановлено свої правила формування адреси поштової скриньки.
и?
Символ @ використовували ще у ВенеціїXVI ст., щоб представи-
ти амфору — одиницю маси. Тепер англійці називають його ет,
греки —
сто, араби — фі, японці — атто мааку, індонезійці — ух.
А вже образи цей символ навіяв ще більш неймовірні. Мавп’я-
чий хвіст —
використовується в Німеччині, Голландії, ПАР, Сло-
венії. У Польщі й Сербії —
мавпочка. Хобот — у Данії і Швеції, а
рулет з оселедця (завінак) — у чехів і словаків. Равлик повзає
в електронних адресах італійців і корейців. Норвежцям та угор-
цям символ @ нагадує
хвостик свині.
Як зареєструвати електронну скриньку на поштовому сервері?
На головній сторінці будь-якого поштового сервера (мал. 1.2) нада­ється можливість доступу до скриньки, створеної на цьому сервері, та реєстрації нової поштової скриньки. Для реєстрації поштові сервери пропонують прийняти угоду про використання поштової скриньки, у якій користувач має підтвердити свої наміри надати правдиві відомості про себе, не використовувати поштову скриньку для здійснення проти­законних дій, а також дій, що суперечать мережному етикету.
ukr.net Ваша пошта
шт - «МІ (■■ярютГ                                                                                                                                                             %
іІ
ЛлГ:, -я псп
А
Мобільна
Зяппіі'іійівс» на » пічу і Пр^туйг«*
ГЯХиГОСНЙіЛ' пгі з ц*;г,ПЬ—И І ГЕПСфОМІ ‘Ріійп» &/&<№ і * іРлА
Реєстрація нової електронної скриньки
Мал.1.2
Якщо користувач погоджується із запропонованими умовами, на екрані відобразиться сторінка, що містить анкету, яку потрібно запов­нити. Користувач заповнює її лише один раз при створенні скриньки. Деякі поля анкети є обов’язковими для заповнення. Як правило, вони позначені зірочкою. Одним із обов’язкових полів є адреса поштової скриньки, яку користувач має намір створити. Вона обирається за бажанням користувача. Як правило, ліва частина адреси поштової скриньки відображає ім’я користувача, його прізвище або вибирається довільно. Її називають логіном. Фактично цим ім’ям називають папку, у якій зберігається на сервері вся кореспонденція користувача.
При виборі логіну необхідно враховувати, що, можливо, папку з та­ким іменем уже має інший користувач, тому бажано обирати логін, який був би унікальним, наприклад, ініціали та прізвище. Під час реєстрації нової поштової скриньки є можливість перевірити, чи до­ступним є обраний логін, чи він вже був зареєстрований раніше іншим користувачем (мал. 1.3). При введенні пароля, як і в інших програмах, введені символи на екрані для конфіденційності не відображаються, замість них відображаються зірочки або кружечки.
Для захисту своєї електронної скриньки потрібно дотримуватись таких правил:
1)       при реєстрації вказувати надійний пароль. Наприклад, ненадій­ними паролями є такі, які використовують малу кількість символів, дублюють частину логіна, вказують на ім’я користувача чи інші пер­сональні дані — номер телефону, дату народження тощо;
2)       нікому не повідомляти свій пароль;
3)         при реєстрації інших скриньок використовувати нові паролі.
Вправа 1. Реєстрація власної електронної скриньки.
Завдання. Зареєструвати власну електронну скриньку на поштовому
сервері mail.ukr.net.
1.       Відкрий браузер і до рядка адреси введи адресу поштового сервера mail. икг. net.
2.       На головній сторінці поштового сервера обери посилання Реєстрація (див. мал. 1.2). Через деякий час за наявності зв’язку з Інтернетом на екрані відобразиться анкета для заповнювання.
3.       Введи бажане ім’я користувача (наприклад, vasiichenko.m@ukr.net). На­тисни кнопку Перевірити (мал. 1.3). Якщо користувач із такою адресою вже зареєстрований, зміни адресу та знову перевір доступність обраного імені користувача.
4.       Заповни інші обов’язкові поля анкети й обери за власним бажанням пароль.
5.       Ознайомся з Умовами використання скриньки та Угодою про конфіден­ційність.
6.       Натисни кнопку Реєстрація.
7.       Адресу й пароль твоєї нової поштової скриньки занотуй у зошит або влас­ний блокнот.
»ж


Працюємо & парах
1.                Яке призначення має електронна пошта?
2.                Що спільного і відмінного між звичайною поштою й електронною?
3.       Які переваги та недоліки має електронна пошта в порівнянні зі звичайною поштою?
4.                Скільки електронних поштових скриньок може мати користувач?
5.                Як записується адреса електронної пошти? Наведи приклади.
6.                У чому полягає сутність реєстрації користувача на поштовому сервері?
1.      Знайди в Інтернеті список безкоштовних поштових серверів та відомості
про їх особливості.
2.      Запропонуй три можливі адреси електронної пошти для своєї бабусі
на одному з відомих тобі поштових серверів. Поясни свій вибір.
\\ 3. Створи власну поштову скриньку на поштовому сервері gmail.com. За­пиши свої (їх тепер дві) електронні поштові адреси в зошит. Чи можуть збігатися логін і пароль доступу до обох скриньок? Від чого це зале­жить? Визнач, чи відрізняється анкета для реєстрації на поштовому сервері gmail.com від анкети на поштовому сервері mail.ukr.net.
1.      По черзі ставте одне одному запитання щодо реєстрації власної елект­ронної скриньки. Речення розпочинайте зі слів: як, який, навіщо, що від­буватиметься тощо.
Ч- 2. З переліку запропонованих записів оберіть ті, які можуть бути адресою електронної пошти:
1)                                                                              оіепа2013@і.иа      4)                              оіепа2013@ukr.net
2)                                                                              олена2013@і. иа        5)                                                     оІепа:/&@і. иа
3)          оІепа2013@Д.иа
Обговоріть причини, чому не всі ці записи можуть бути адресою електронної пошти.
3.       Обговоріть, як подати спільне та відмінне між роботою зі звичайною поштою й електронним листуванням у вигляді таблиці. Доберіть крите­рії порівняння. Заповніть таблицю, розподіливши між собою обов’язки.
Вправа 2. Умови використання поштової скриньки.
Завдання. Досліди умови використання поштової скриньки, що на­даються поштовими серверами mail.ukr.net і gmail.com. Для цього озна­йомся з Умовами користування скринькою й Угодою конфіденційності на ukr.net (мал.1.4), Загальними положеннями та умовами & Політи­кою конфіденційності Google (мал. 1.5), що пропонуються при реєстра­ції нової електронної скриньки. Визнач спільне й відмінне в умовах використання електронної скриньки на цих поштових серверах.
Реєстрація означає вашу згоду З Умовами використання скриндги Та Угород пзо і;снд:іі:єнціин:ст
V* я приймаю Загальні положення та умови й Політику конфіденційності Google

Розглянь схему та склади розповідь, як пов’язані її складові.

Електронна поштова скринька
Адреса
електронної пошти
Поштовий
сервер
Електронна
пошта
Логін
В с
Пароль

•/ Я можу пояснити, для чого використовують електронну пошту.
•/ Я можу пояснити, що таке електронний лист.
•/ Я можу навести приклади різних поштових сервісів.
•/ Я можу пояснити, з яких частин складається адреса електронної пошти.
•/ Я можу навести приклади адрес електронної пошти.
•/ Я вмію реєструвати поштову скриньку на сервері електронної пошти.
С
Електронна пошта, поштовий сервер, адреса електронної пошти, логін.
 Обговоріть алгоритм створення поштової скриньки на поштовому сер­вері. 

Щоб листуватися електронною поштою, потрібно мати доступ до комп’ютерної мережі, доступ до поштового сервера та знати адресу електронної скриньки адресата.

Комментариев нет:

Отправить комментарий